SEO

Optymalizacja strony internetowej, czyli SEO techniczne

Opublikowano: 01 czerwca 2023

Według badań, aż 70-80% użytkowników internetu ignoruje płatne reklamy, skupiając się na wynikach organicznych. To właśnie one generują największy ruch na stronach internetowych.
W dzisiejszych czasach posiadanie dobrze zoptymalizowanej witryny internetowej to kluczowy czynnik sukcesu w świecie online. SEO techniczne jest jednym z najważniejszych elementów strategii pozycjonowania stron internetowych, które mają na celu zwiększenie widoczności witryny w wynikach wyszukiwania. Prawidłowa optymalizacja techniczna witryny może mieć ogromny wpływ na pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania, co przekłada się na większy ruch organiczny i lepszą widoczność dla Twojej docelowej grupy odbiorców.

Czym jest SEO?

SEO (Search Engine Optimization) to proces optymalizacji witryny internetowej w celu poprawy jej widoczności w wynikach organicznych wyszukiwarek internetowych. Jest to praktyka, która ma na celu zwiększenie ruchu organicznego na stronie poprzez dostosowanie jej do wymagań algorytmów wyszukiwarek. Głównym celem SEO jest uzyskanie jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania dla określonych fraz kluczowych. Poprzez optymalizację różnych czynników technicznych, treściowych i strukturalnych witryny, SEO pomaga zwiększyć jej atrakcyjność dla wyszukiwarek i poprawia jej indeksację.

Dlaczego SEO techniczne jest ważne dla twojej witryny?

SEO techniczne odgrywa kluczową rolę w poprawie widoczności Twojej witryny w wynikach wyszukiwania. Jest to jeden z trzech głównych obszarów SEO, obok optymalizacji treści i linków. SEO techniczne koncentruje się na poprawie infrastruktury i elementów technicznych witryny w celu zapewnienia, że jest ona łatwo zrozumiała dla wyszukiwarek. Odnosi się do aspektów technicznych strony internetowej, które wpływają na jej indeksację w wyszukiwarkach i wydajność. Obejmuje również optymalizację prędkości ładowania strony, struktury URL, tagów nagłówka, plików robots.txt, map witryny XML, usprawnienie kodu źródłowego, optymalizację obrazów, skompresowanie plików, poprawę struktury linków i wiele innych czynności mających na celu zwiększenie widoczności witryny w wynikach wyszukiwania.

Wprowadzanie zmian w zakresie SEO technicznego może być przeprowadzone zarówno przez specjalistów SEO, programistów, jak i przez właścicieli witryn internetowych. Specjaliści SEO posiadają wiedzę i doświadczenie w dziedzinie optymalizacji, co może przyspieszyć cały proces. Jednakże, właściciele witryn mogą również samodzielnie wprowadzać pewne podstawowe zmiany, zwłaszcza w przypadku mniejszych witryn, znając ich budowę.

Decyzja dotycząca zatrudnienia specjalistów SEO czy wykonania optymalizacji samodzielnie zależy od wielu czynników, takich jak budżet, czas, wiedza i skala projektu. Specjaliści posiadają potrzebną wiedzę i doświadczenie, które może przynieść lepsze rezultaty i efektywniej zoptymalizować witrynę. W przypadku większych i bardziej skomplikowanych witryn, warto rozważyć skorzystanie z usług doświadczonych osób. Jednakże, przy mniejszych projektach i odpowiedniej wiedzy, można samodzielnie wprowadzić pewne podstawowe poprawki.

Ważne jest, aby pamiętać, że optymalizacja SEO technicznego to długotrwały proces, który wymaga monitorowania i dostosowywania w miarę rozwoju witryny. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na współpracę z ekspertami czy samodzielne działanie, konsekwentna praca przyniesie korzyści Twojej witrynie, zwiększając jej widoczność, ruch i sukces online.

Kod HTML strony internetowej.

Prędkość ładowania strony

Szybkość ładowania strony internetowej ma ogromne znaczenie dla użytkowników, a także dla wyszukiwarek. Badania wykazują, że nawet krótki czas opóźnienia ładowania może negatywnie wpływać na doświadczenie użytkownika i prowadzić do większej liczby porzuceń witryny.

Według badania przeprowadzonego przez Google, średni czas ładowania stron mobilnych wynosi 15 sekund, podczas gdy zalecana prędkość to 3 sekundy lub mniej. Co więcej według Google Research, 53% użytkowników mobilnych opuszcza witrynę, jeśli jej czas ładowania przekracza 3 sekundy.

Idąc dalej w statystyki, według raportu Akamai z 2017 roku, nawet 100-milisekundowe opóźnienie ładowania strony może spowodować spadek konwersji o 7%.

Aby zminimalizować czas ładowania strony i poprawić doświadczenie użytkownika, istnieje wiele skutecznych strategii.

Wybór odpowiedniego hostingu

Hosting to usługa, która polega na udostępnianiu miejsca na serwerze, na którym przechowywane są pliki i dane Twojej witryny. Współpraca z renomowanym dostawcą hostingowym zapewnia stabilność, bezpieczeństwo i szybkość działania Twojej witryny. Oto kilka popularnych usług hostingowych w Polsce:

 • Home.pl - Jest jednym z największych dostawców usług hostingowych. Oferuje różne plany hostingowe, w tym VPS i serwery dedykowane.
 • nazwa.pl - To inny popularny dostawca hostingowy w Polsce. Posiada szeroki wybór pakietów hostingowych, które obejmują, VPS, serwery dedykowane i chmurę.
 • OVH - Jest to globalny dostawca usług hostingowych, który oferuje także swoje usługi w Polsce.
 • Webio - Wyróżnia się możliwością hostowania stron i aplikacji internetowych stworzonych w technologii .NET.

Ceny usług hostingowych różnią się w zależności od dostawcy, wybranego planu i specyfikacji. W przypadku shared hosting, ceny zazwyczaj zaczynają się od kilkunastu złotych miesięcznie, podczas gdy VPS i dedykowane serwery mogą być droższe, zależnie od mocy i zasobów potrzebnych dla Twojej witryny.

Przy wyborze hostingu dla Twojej strony internetowej warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale także na jakość obsługi klienta, dostępność technicznych funkcji, poziom bezpieczeństwa, skalowalność i opinie innych użytkowników. Ważne jest również określenie potrzeb Twojej witryny, aby wybrać odpowiedni plan hostingowy, który dostarczy wystarczające zasoby dla Twojego projektu.

Serwer.

Kompresja obrazów i plików

Optymalizacja obrazów i plików na stronie internetowej ma kluczowe znaczenie dla poprawy szybkości ładowania, wydajności i doświadczenia użytkownika. Przyjrzyjmy się jednemu z formatów obrazów, który zdobył popularność ze względu na swoje korzyści - WebP.

WebP to format obrazów opracowany przez Google, który oferuje lepszą kompresję niż tradycyjne formaty, takie jak JPEG i PNG. Jest to format bezstratnej i stratnej kompresji, który osiąga znacznie mniejsze rozmiary plików przy zachowaniu wysokiej jakości obrazu. Oto kilka powodów, dlaczego format WebP jest dobrym wyborem:

 • WebP zapewnia lepszą kompresję obrazów niż JPEG i PNG, co oznacza mniejsze rozmiary plików. Dzięki temu strony internetowe mogą ładować się szybciej, co przekłada się na lepsze doświadczenie użytkownika.
 • WebP obsługuje zarówno obrazy z przezroczystością, jak i obrazy bez niej. Oznacza to, że można używać tego formatu do różnych typów obrazów, takich jak zdjęcia, grafiki i elementy interfejsu użytkownika.
 • Mimo większej kompresji, format WebP utrzymuje wysoką jakość obrazu. Dzięki zaawansowanym algorytmom kompresji, obrazy WebP zachowują ostrość, kolory i szczegóły.

Logo formatu WebP.

Google analizuje strony internetowe pod kątem wydajności i sugeruje optymalizacje w zakresie obrazów i plików. W przypadku zbyt dużych obrazów, audyt Google może zwrócić uwagę na konieczność ich kompresji lub zmniejszenia rozmiaru, aby poprawić szybkość ładowania strony. Duże obrazy mogą spowolnić ładowanie witryny, co negatywnie wpływa na pozycję w wynikach wyszukiwania.

Przy optymalizacji obrazów na stronie internetowej, należy zwrócić uwagę na różne czynniki, takie jak format, kompresja, rozmiar i dostosowanie do kontekstu. Oto kilka praktycznych wskazówek dotyczących optymalizacji obrazów:

 • 1. Dla grafik i ikon, format WebP może być atrakcyjnym wyborem, zwłaszcza dla nowoczesnych przeglądarek internetowych. Nie możemy zapominać również o grafice wektorowej (SVG). Należy pamiętać, że format WebP jest dość nowy i nie wszystkie dostępne przeglądarki mogą wyświetlać zdjęcia w tym formacie poprawnie. W tym celu zaleca się użycie tagów "src" oraz "srcset", gdzie podepniemy również obrazy w starszych formatach.
 • 2. Wykorzystaj narzędzia do kompresji obrazów, które pomogą zmniejszyć rozmiar plików bez utraty zbyt dużej jakości. Można skorzystać z narzędzi online, takich jak TinyPNG czy Compressor.io, które automatycznie redukują rozmiar plików obrazów.
 • 3. Przed umieszczeniem obrazów na stronie, dostosuj ich rozmiar do faktycznych wymiarów, które są potrzebne w danym kontekście. Nie używaj większych obrazów niż to konieczne, ponieważ będą one zajmować więcej miejsca i spowalniać ładowanie strony.
 • 4. Zastosuj technikę wczytywania obrazów na żądanie (lazy loading), która polega na ładowaniu obrazów dopiero w momencie, gdy są widoczne na ekranie użytkownika. Dzięki temu można znacznie przyspieszyć ładowanie strony, szczególnie jeśli zawiera wiele obrazów.

Audyt Google uwzględnia te czynniki podczas analizy wydajności strony internetowej. Im lepiej zoptymalizowane są obrazy i pliki na stronie, tym wyższe oceny można uzyskać w audycie Google Pagespeed Insights. Poprawa wydajności strony, zwłaszcza w zakresie obrazów, nie tylko korzystnie wpływa na użytkowników, ale również na pozycjonowanie witryny w wynikach wyszukiwania. Pamiętaj, że optymalizacja obrazów i plików na stronie internetowej to proces ciągły. Regularnie monitoruj wydajność swojej witryny i dokonuj odpowiednich dostosowań, aby zapewnić szybkie ładowanie i doskonałe doświadczenie użytkownika.

Optymalizacja kodu źródłowego

Jedną z technik optymalizacji kodu strony internetowej jest ładowanie asynchroniczne. To technika polegająca na równoczesnym ładowaniu różnych elementów strony bez blokowania dalszego przetwarzania. Pozwala to na równoległe ładowanie skryptów, arkuszy stylów i innych zasobów. Można to osiągnąć poprzez użycie tagów async lub defer w deklaracji skryptów i arkuszy stylów.

 • Tag async pozwala przeglądarce na pobranie i uruchomienie skryptu asynchronicznie w trakcie ładowania strony. Skrypt będzie wykonywany natychmiast po pobraniu, niezależnie od stanu pozostałej zawartości strony.
 • Tag defer pozwala przeglądarce na pobranie skryptu równolegle z ładowaniem strony, ale wykonuje go dopiero po pełnym załadowaniu dokumentu HTML. Skrypty z tagiem defer są uruchamiane w kolejności ich wystąpienia na stronie.

Redukcja rozmiaru kodu JavaScript i CSS może również przyspieszyć ładowanie strony. Można to osiągnąć przez usunięcie niepotrzebnych białych znaków, komentarzy, nieużywanych styli czy zbędnych linii kodu. Istnieje wiele narzędzi online, które automatycznie minimalizują kod, usuwając zbędne elementy.

Zbyt wiele zewnętrznych skryptów i wtyczek może spowolnić ładowanie strony. Warto regularnie przeglądać używane skrypty i wtyczki, usuwając te, które nie są już niezbędne. Można również zastanowić się nad wewnętrznym wdrożeniem niektórych skryptów, aby ograniczyć liczbę zapytań do zewnętrznych serwerów.

Wykorzystanie mechanizmu cacheowania pozwala na przechowywanie często odwiedzanych elementów strony, takich jak pliki CSS, JavaScript czy obrazy, na komputerze użytkownika. Dzięki temu, przy kolejnych odwiedzinach strony, nie trzeba ich ponownie pobierać, co skraca czas ładowania. Można to osiągnąć poprzez odpowiednie konfiguracje serwera, takie jak ustawienie nagłówka "Cache-Control" czy korzystanie z narzędzi, takich jak Redis.

Kodowanie.

Struktura URL: Tworzenie przyjaznych adresów internetowych

Struktura URL (Uniform Resource Locator) odgrywa ważną rolę zarówno dla użytkowników, jak i dla wyszukiwarek internetowych. Przyjazne adresy URL są łatwiejsze do zapamiętania, czytania i udostępniania, a także wpływają pozytywnie na pozycjonowanie witryny. Oto kilka praktyk związanych z tworzeniem przyjaznych adresów URL:

 • 1. Adresy URL powinny być krótkie, opisywać treść strony i być łatwe do zrozumienia przez użytkowników. Unikaj długich ciągów znaków, liczb i znaków specjalnych.
 • 2. W adresach URL warto umieszczać odpowiednie słowa kluczowe, które opisują tematykę strony. Słowa kluczowe w URL mogą pomóc wyszukiwarkom zrozumieć zawartość strony i zwiększyć jej widoczność w wynikach wyszukiwania.
 • 3. Stosuj tylko alfanumeryczne znaki w adresach URL, unikając znaków specjalnych, spacji i polskich znaków diakrytycznych. Można użyć myślników (-) lub podkreślników (_) do oddzielania słów w adresie.
 • 4. Wyeliminuj z adresu URL zbędne informacje, takie jak identyfikatory sesji, parametry śledzenia lub inne dynamiczne elementy. Proste, statyczne adresy URL są bardziej czytelne i przyjazne dla użytkowników.
 • 5. Jeśli tworzysz stronę dla biznesu lokalnego i chcesz zwiększyć jej widoczność w wynikach wyszukiwania lokalnego, warto dodać nazwę miasta do adresu URL. Na przykład, zamiast "mojafirma.pl/produkty", możesz użyć "mojafirma.pl/warszawa/produkty" lub "mojafirma.pl/strony-internetowe-warszawa". To pomoże wyszukiwarkom zidentyfikować lokalny kontekst strony.

Pamiętaj, że przy tworzeniu adresów URL powinnaś/musisz również brać pod uwagę strukturę witryny, jej organizację i użyteczność. Staraj się utrzymać spójność i czytelność w całej strukturze URL witryny, aby ułatwić nawigację zarówno użytkownikom, jak i wyszukiwarkom.

Struktura adresu url strony internetowej.

Mapy witryny i pliki robots.txt

Mapa witryny (ang. sitemap) i plik robots.txt są ważnymi elementami optymalizacji strony internetowej. Mapa witryny to plik XML lub strona internetowa zawierająca spis wszystkich dostępnych stron na Twojej witrynie. Zapewnia to kompleksowy przegląd struktury Twojej witryny dla wyszukiwarek internetowych, ułatwiając indeksowanie i odkrywanie nowych treści. Istnieje wiele narzędzi do tworzenia mapy witryny, takich jak:

 • XML-Sitemaps.com - to narzędzie online, które automatycznie generuje mapę witryny na podstawie adresu URL Twojej witryny. Możesz pobrać utworzoną mapę i wgrać ją na serwer. Pamiętaj o wcześniejszej weryfikacji mapy.
 • Yoast SEO to popularna wtyczka do WordPress, która automatycznie generuje mapy witryny i umożliwia ich konfigurację.

Po utworzeniu mapy witryny, warto zarejestrować ją w Google Search Console. Jest to bezpłatne narzędzie udostępnione przez Google, które umożliwia monitorowanie indeksowania i wyświetlania wyników wyszukiwania Twojej witryny.

Plik robots.txt jest plikiem tekstowym umieszczonym w głównym katalogu witryny, który informuje roboty wyszukiwarek, które strony i foldery powinny być zignorowane lub zindeksowane. Oto ważne wskazówki dotyczące tworzenia pliku robots.txt:

 • Upewnij się, że nie blokujesz stron, które chcesz, aby roboty wyszukiwarek zindeksowały. Pamiętaj, że nie wszystkie roboty przestrzegają pliku robots.txt, więc nie jest to absolutna ochrona przed indeksowaniem.
 • Plik robots.txt może zawierać dyrektywy, takie jak "User-agent" (określający roboty wyszukiwarek) i "Disallow" (określający strony do zignorowania).

Pamiętaj, że nieprawidłowo skonfigurowany plik robots.txt może spowodować, że niektóre istotne strony Twojej witryny nie będą indeksowane przez roboty wyszukiwarek, co może negatywnie wpływać na widoczność w wynikach wyszukiwania. Dobrą praktyką jest regularne sprawdzanie i aktualizowanie pliku robots.txt, zwłaszcza gdy dokonujesz zmian w strukturze witryny. Upewnij się, że plik jest dostępny dla robotów wyszukiwarek, a jednocześnie blokuje dostęp do stron, które nie powinny być indeksowane.

Plik robots witryny Google.com

Struktura nagłówków na stronie internetowej

Nagłówki H są kluczowym elementem struktury strony internetowej. Pomagają zarówno użytkownikom, jak i wyszukiwarkom zrozumieć i nawigować po treści. Nagłówki H są oznaczeniami używanymi do hierarchicznego zorganizowania treści na stronie internetowej. Są oznaczone od H1 do H6, gdzie H1 jest najważniejszy, a H6 najmniej istotny.

Nagłówki H powinny być używane w odpowiedniej hierarchii. H1 powinien być używany jako główny nagłówek strony, opisujący jej temat lub tytuł. Następnie używaj nagłówków H2 jako podnagłówki, H3 jako podrzędne nagłówki itd. Ta struktura pomaga zarówno użytkownikom, jak i wyszukiwarkom zrozumieć organizację treści na stronie.

Ważne jest również, aby treść nagłówków H była zgodna z treścią strony. Nagłówki powinny zawierać kluczowe słowa i informować o zawartości danego fragmentu tekstu. Pomaga to robotom indeksującym w zrozumieniu tematyki witryny. Przy tworzeniu nagłówków warto stosować kilka najlepszych praktyk:

 • 1. Nagłówki powinny być zwięzłe, ale jednocześnie jasno informować o zawartości danego fragmentu tekstu.
 • 2. Staraj się umieszczać kluczowe słowa związane z treścią strony w nagłówkach, aby pomóc wyszukiwarkom w zrozumieniu tematyki witryny.
 • 3. Warto zadbać o odpowiednie formatowanie nagłówków, takie jak wykorzystanie większych czcionek, pogrubienie tekstu czy zastosowanie odpowiedniego stylu graficznego, aby wyróżnić nagłówki i uczynić je bardziej czytelnymi.

Nagłówki to nie tylko narzędzie SEO, ale także element usprawniający doświadczenie użytkownika na Twojej witrynie. Dobrze zorganizowane nagłówki ułatwiają nawigację i skanowanie treści, co przekłada się na większą zrozumiałość i lepsze wrażenia odwiedzających. Biorąc pod uwagę znaczenie nagłówków H dla struktury strony internetowej i optymalizacji SEO, warto poświęcić czas na staranne ich planowanie i implementację na Twojej witrynie.

Nagłówek H1 strony internetowej

Wersja mobilna witryny

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z urządzeń mobilnych do przeglądania stron internetowych. Dlatego tak ważne jest, aby Twoja witryna była responsywna, czyli dostosowana do różnych rozmiarów ekranów i urządzeń. Według Statista, w 2022 roku około 55% użytkowników korzystało z urządzeń mobilnych podczas przeglądania stron internetowych.

Użyj technologii Responsive Web Design. RWD to podejście projektowe, które pozwala stronie dynamicznie dostosowywać się do różnych rozmiarów ekranów. Dzięki temu zawartość i układ witryny są optymalnie wyświetlane na różnych urządzeniach. Dostosuj rozmiar i układ czcionek oraz elementów interaktywnych takich jak przyciski do ekranów dotykowych. Upewnij się, że użytkownicy mogą łatwo nawigować po stronie i znaleźć potrzebne informacje.

Mobilne urządzenia często korzystają z wolniejszego połączenia internetowego niż komputery stacjonarne. Dlatego ważne jest, aby strona ładowała się szybko, minimalizując rozmiar plików i wykorzystując techniki takie jak buforowanie i kompresja danych. Przed wdrożeniem witryny upewnij się, że jest ona przetestowana na różnych urządzeniach mobilnych i przeglądarkach. Sprawdź, czy wszystkie elementy są poprawnie wyświetlane i działają sprawnie.

Google wyraźnie zaznacza, że responsywność jest jednym z czynników rankingowych, a strony niezoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych mogą być karane w wynikach wyszukiwania. Istnieje wiele narzędzi, takich jak Google Mobile-Friendly Test, które pozwolą Ci sprawdzić, czy Twoja witryna jest responsywna i działa poprawnie na różnych urządzeniach. Regularnie sprawdzaj dane analityczne, aby monitorować, jak użytkownicy korzystają z Twojej responsywnej strony. Otrzymuj opinie od użytkowników i uwzględniaj je w procesie optymalizacji.

Pamiętaj, że responsywność strony internetowej ma kluczowe znaczenie dla sukcesu Twojej witryny. Dostosowanie się do rosnącego trendu korzystania z urządzeń mobilnych pozwoli Ci dotrzeć do większej liczby użytkowników i zapewnić im pozytywne doświadczenie podczas przeglądania Twojej witryny.

Strona internetowa w wersji mobilnej

Meta tagi

Podczas tworzenia i optymalizacji strony internetowej, napotkasz pojęcie "meta tagi". Czym dokładnie są meta tagi i jak wpływają na Twoją witrynę?

Meta tagi to specjalne elementy kodu HTML umieszczane w sekcji nagłówkowej (head) strony internetowej. Są to informacje o stronie, które pomagają wyszukiwarkom i innym narzędziom zrozumieć zawartość witryny oraz lepiej ją indeksować. Najpopularniejsze meta tagi to:

 • Meta title - jest najważniejszym meta tagiem, który określa tytuł strony wyświetlany w wynikach wyszukiwania. Powinien zawierać klarowny opis strony i być zwięzły. Sugerowana maksymalna ilość znaków to około 60-70.
 • Meta description - jest krótkim opisem strony, który wyświetla się w wynikach wyszukiwania. Powinien być atrakcyjny, przekonujący i zawierać ważne słowa kluczowe. Sugerowana maksymalna ilość znaków to około 160-170.

Często spotykanym tematem są również meta keywords. Kiedyś meta keywords były popularnym elementem meta tagów, który pozwalał na wskazanie słów kluczowych powiązanych z treścią strony. Jednak w obecnej erze optymalizacji stron internetowych, meta keywords straciły na znaczeniu. Wyszukiwarki, w tym Google, nie biorą już pod uwagę meta keywords w kontekście indeksacji i rankingowania stron. Zamiast tego, skup się na tworzeniu wartościowej, oryginalnej i treściowo bogatej witryny, która dostarczy użytkownikom wartość.

Meta tagi są istotnym elementem optymalizacji strony internetowej. Meta title i meta description mają znaczący wpływ na wyświetlanie się strony w wynikach wyszukiwania. Pamiętaj o tworzeniu unikalnych, atrakcyjnych i zgodnych z treścią meta tagów. Unikaj jednak używania meta keywords, ponieważ nie przynoszą one już korzyści w kontekście SEO. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu meta tagów, możesz poprawić widoczność Twojej strony w wyszukiwarkach i przyciągnąć większą liczbę użytkowników.

Meta tagi strony internetowej

Błędy 404 i inne problemy techniczne

Podczas korzystania z Internetu, na pewno spotkałeś się z błędem 404, który informuje, że strona, której szukasz, nie została odnaleziona. Ale czym dokładnie jest błąd 404 i jak wpływa na pozycjonowanie Twojej strony? W tym rozdziale omówimy różne problemy techniczne, takie jak błędy 404 i 500, ich wpływ na SEO oraz najlepsze metody ich rozwiązywania.

Błąd 404, znany również jako "Strona nieznaleziona", jest komunikatem, który pojawia się, gdy przeglądarka internetowa nie może odnaleźć żądanej strony. Może to wynikać z różnych przyczyn, takich jak błędne URL, przeniesienie lub usunięcie strony. Warto stworzyć dedykowaną stronę 404, która wyświetli się, gdy użytkownik trafi na błąd 404. Strona ta powinna zawierać jasne informacje o błędzie, sugestie dotyczące nawigacji po stronie, link powrotu do strony głównej oraz kontakt do administratora strony. Innym sposobem na nieaktualne linki, jeśli strona została przeniesiona lub usunięta, jest skonfigurowanie przekierowania 301. Przekierowanie to informuje przeglądarkę i wyszukiwarki, że strona została trwale przeniesiona. Użytkownik, który trafił na stary URL, zostanie automatycznie przekierowany na nową stronę.

Regularnie sprawdzaj raporty błędów w narzędzi Google Search Console lub innych narzędziach analitycznych, aby monitorować błędy 404 na Twojej stronie. Dzięki temu będziesz w stanie szybko reagować i naprawiać wszelkie błędy, które mogą wystąpić. Jeśli na Twojej stronie znajdują się linki do nieistniejących stron, warto je zaktualizować lub usunąć. Upewnij się, że wszystkie linki na stronie są aktualne i prowadzą do odpowiednich stron docelowych.

Błąd 500, nazywany również "Wewnętrzny błąd serwera", jest komunikatem o błędzie, który pojawia się, gdy serwer napotyka problem i nie jest w stanie prawidłowo obsłużyć żądania. Przyczyny mogą być różne, na przykład błąd w kodzie strony lub problem z serwerem. Regularnie przeglądaj swoją stronę, aby upewnić się, że nie ma żadnych błędów wewnętrznych, takich jak złamane linki, nieprawidłowe przekierowania czy niedziałające elementy strony. Korzystaj z narzędzi do skanowania stron, które pomogą Ci znaleźć i naprawić takie błędy.

Błędy 404 i 500 mają negatywny wpływ na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. Gdy wyszukiwarka napotyka błąd 404, może wykluczyć stronę z indeksu lub obniżyć jej pozycję, uznając ją za nieistniejącą lub niewłaściwą. Błędy 500 również mogą negatywnie wpływać na pozycjonowanie, ponieważ wskazują na problemy techniczne strony, co może prowadzić do obniżenia jej widoczności.

Dedykowana strona błędu 404 w witrynie weaverwms.com

Podsumowanie

SEO techniczne odgrywa niezwykle istotną rolę w sukcesie Twojej witryny w wyszukiwarkach internetowych. Poprzez skupienie się na aspektach technicznych, możesz poprawić widoczność i dostępność Twojej strony, co prowadzi do lepszych wyników w organicznych wynikach wyszukiwania. W tym artykule omówiliśmy kilka kluczowych obszarów SEO technicznego i przedstawiliśmy najlepsze praktyki w każdym z nich.

Zaczęliśmy od wyjaśnienia, czym dokładnie jest SEO techniczne. Obejmuje ono wszystkie techniczne aspekty Twojej strony internetowej, które wpływają na jej wydajność, dostępność i indeksowalność przez wyszukiwarki. Omówiliśmy również znaczenie optymalizacji witryny pod kątem wyszukiwarek i wpływ tego procesu na pozycjonowanie stron w wynikach wyszukiwania.

Następnie przeanalizowaliśmy różne elementy SEO technicznego. Zajęliśmy się prędkością ładowania strony, podkreślając, jak istotne jest minimalizowanie czasu ładowania i zapewnienie optymalnego doświadczenia użytkownika. Przedstawiliśmy również kilka badań, które dowodzą, że szybkie strony internetowe mają większe szanse na lepsze wyniki w wyszukiwarkach. W obszar optymalizacji witryny pod kątem szybkości ładowania, wchodzą takie elementy jak wybór odpowiedniego hostingu, kompresja obrazów i plików oraz odpowiednio zbudowany kod źródłowy.

W kolejnym rozdziale omówiliśmy znaczenie struktury URL i tworzenie przyjaznych adresów internetowych. Poznałeś w nim najlepsze praktyki w tworzeniu adresów URL, takie jak używanie słów kluczowych, unikanie znaków specjalnych i stosowanie myślników w miejsce spacji, a także sposoby na wydajniejsze pozycjonowanie lokalne.

Przeszliśmy również do omówienia map witryny i plików robots.txt. Wyjaśniliśmy, jak mapy witryny pomagają wyszukiwarkom zindeksować wszystkie adresy Twojej strony, a plik robots.txt kontroluje indeksowanie i dostępność dla wyszukiwarek. Przedstawiliśmy narzędzia do tworzenia mapy witryny i wgrania jej do Google Search Console, co ułatwia monitorowanie indeksowania.

W ostatnim rozdziale poświęciliśmy uwagę błędom 404 i innym problemom technicznym. Wyjaśniliśmy, czym są błędy 404 i 500 oraz ich wpływ na pozycjonowanie stron. Przedstawiliśmy najlepsze metody radzenia sobie z błędami 404, takie jak tworzenie dedykowanej strony 404 z przyjaznym komunikatem i nawigacją. Omówiliśmy również przekierowania 301 nieaktywnych linków, które pozwalają utrzymać wartość linków i uniknąć błędów 404.

Podsumowując, SEO techniczne jest nieodzownym elementem optymalizacji strony internetowej pod kątem wyszukiwarek. Poprzez zastosowanie najlepszych praktyk w obszarach takich jak prędkość ładowania, hosting, optymalizacja obrazów, kod źródłowy, struktura URL, mapy witryny i pliki robots.txt, oraz radzenie sobie z błędami technicznymi, możesz poprawić widoczność i pozycję Twojej witryny w wynikach wyszukiwania. Pamiętaj, że stałe monitorowanie i aktualizacja są kluczowe dla utrzymania optymalnego stanu technicznego Twojej strony internetowej i osiągnięcia sukcesu online.